11 Nov 2009

Snake Style TCC only seminar in Siegburg 2009.

Seminar Majstora Bob Bojda u Siegburgu je prevazisao sva ocekivanja - tri dana treninga sa drustvom iz SAD, Belgije, Nemacke, Poljske i Japana, plus dodatna cetiri dana treninga sa trenerima ISSA i  ljudima iz skole Sase Kristofjaka.



Sledeci internacionalni seminari Majstora Bob Bojda ce se, po prvi put odrzati u Belgiji, april 2010. ali i u Srbiji, novembra 2010. :))




O vremenu, mestu, kao i o uslovima ucesca i programu  seminara ce biti price u skorije vreme.

29 Oct 2009

Principi Tai Chi Chuana u svakodnevnom zivotu


Jedna od veoma bitnih stvari koje mi je Sifu Sascha Krysztofiak preneo jeste da moram da se pridrzavam principa Tai Chi Chuana u svakodnevnom zivotu ukoliko imam nameru da postignem dobar rezultat treninga.

Prilikom hodanja se treba pridrzavati principa hollow&raise back, prelazak centralne linije, jasno razlikovanje pune od prazne noge(Yin/Yang) uz prenos tezine 100% na jednoj nozi.

Dok sedimo, pridrzavamo se sledecih principa - drzimo kicmu pravo, ramena su opustena ali i aktivna, laktovi opusteni sa naglaskom na "kung fu" dlana.

Ima mnogo primera a zabavicu vas i jednim receptom uz primenu Tai Chi Chuan principa i treninga.

Zapecene testenine sa povrcem i jajima

Sastojci:
-testenine po zelji - 350gr
-1 veliki crni luk
-1 srednja tikvica
-1 veca sargarepa
-2 zelene paprike/silje
-sampinjoni - 200gr
-3 jaja
-zacini
-malo ulja - od suncokretovog do bundevinog, sve je ok
-strpljenje za obavljanje poslova kuvanja u Ma Bu :)



















Nacin pripreme:

Pripremiti sve sastojke tako da budu na dohvat ruke uz minimalno okretanje tela u struku kako bismo postovali princip opustenih i aktivnih ramena i opustenih laktova.
Zauzmemo tzv. "horse stance" ili "ma bu" - za one koji ne znaju kako to izgleda pogledajte ovde http://www.doppiofuoco.com/Res/Posizioni/3Mabu2.jpg, istovremeno paziti na liniju stopalo-koleno-kuk.
Iseckati sve sastojke i pripremiti ih za vrelo ulje u tiganju - prvo ide luk, pa sargarepa, tikvice i paprika, na kraju dodajemo i pecurke i malo dinstamo.
Zacinimo. U medjuvremenu spremimo i testeninu. Pripremimo pleh tako sto ga malo namazemo uljem, izmutimo 3 jaja i izmesamo testenine, povrce i jaja. U zagrejanu pecnicu - oko 250C - ubacimo pleh i sacekamo 10tak minuta da se testenina zapece.
U "horse stance" operemo sudove koje smo uprljali prilikom pripreme. Po zelji izrendamo sir preko testenina i uzivamo.
Mozemo da sednemo i odmorimo se, deo treninga je gotov.

Dobar tek!
Posted by Picasa

23 Oct 2009

Borba i borilačke tehnike u Tai Chi Chuanu



Borba u Tai Chi Chuanu




Tai Chi Chuan je borilačka veština bazirana na principu da mekoća, opuštenost prevazilaze čvrstinu. 
Direktno suprotstavljanje sile na silu protivnika se izbegava dok se naglasak stavlja na pozajmici snage protivnika i korišćenja protiv njega samog. Pripadajući školama takozvanih „mekih“ ili „unutrašnjih“ borilačkih veština, treninzi Tai Chi Chuana su osmišljeni tako da telo bude opušteno, fleksibilno i osetljivo uz miran i fokusiran um i nameru. Borac Tai Chi Chuana je istreniran da apsorbuje i neutrališe nadolazeću silu i napad, približava se protivniku u nivou gravitacionog centra i primenjuje silu u odgovarajućem trenutku i pod odgovarajućim uglom uz korišćenje celog tela. Prihvatanjem i pridržavanjem principa predavanja sebe i vođenja od strane drugih, Tai Chi Chuan borac je sposoban da iskoristi protivnikovu snagu protiv njega samog, samim tim stvarajući prostor da slabiji i sporiji protivnik pobedi jačeg i bržeg od sebe.


Još jedna značajna osobina ove borilačke veštine jeste, u samoj osnovi, princip prirodnog pokreta. Svi pokreti i tehnike su bazirani na postojećoj snazi i moći reakcije. Zbog toga što trening ne iziskuje vežbanje novih vrsta reakcije i refleksa na napad već je usmeren na poboljšanje urođenih reakcija, borilačka sposobnost se može, uz adekvatan trening, dosta brzo razviti.


Primarna borbena strategija Tai Chi Chuana jeste „Navedi(protivnika) da napreduje, (učini da protivnik ) pada u prazninu, spoji (se sa protivnikom) i baci (prostivnika) od sebe“ (Yin jin, luo kong, he ji chu).


Navođenje protivnika da napreduje (napredak se odnosi na protivnikov agresivni pokret unapred) može biti jednostavno stajanje ispred protivnika i predstavljanje otvorene mete ili lažni napad koji služi izazivanju reakcije. Navođenje protivnika da agresivno istupi napred, u napad, ima nekoliko prednosti. Prvo, kao strela odapeta iz luka, započeti napad ne može promeniti pravac sve dok ne potroši kinetičku energiju. Takav napad omogućava Tai Chi Chuan borcu vreme i mogućnost da ostvari nadmoćniju poziciju za efikasan protivnapad. Drugo, jak i usmeren napad skoro uvek podrazumeva pokretanje celog tela. Jednom kada je protivnikovo telo u pokretu (i njegov centar gravitacije je u pokretu) moguće je izbaciti ga iz balansa koristeći relativno, pravilno upotrebljenu, malu količinu sile.  Na primer, za tzv. „čišćenje“ nogom protivnika koji stoji je potrebna velika sila. Međutim, ukoliko protivnik pomeri svoj centar unapred čineći korak, udarac noge koja samo što nije dodirnula tlo će poslati protivnika na zemlju uz malo napora. Ovaj tip tehnike se može opisati sledećom rečenicom „4 unci prevazilazi (moć) 1000 funti.“  Konačno, navođenje protivnika na agresivni iskorak  fokusira njegov um na napad. Ukoliko je protivnikov fokus na napadu, promena na defanzivni fokus kasni i povećava se procenat uspeha protivnapada – ovo omogućava Tai Chi Chuan borcu da „ Krene kasnije ali ipak stigne pre.“


„Pad u prazninu“ jeste princip neprimenjivanja sile protiv sile.  Koji je to metod  koji omogućava navođenje protivnika da napadne, padne u prazninu, spoji se sa njim i baci protivnika? Šta razlikuje Tai Chi Chuan ( ili unutrašnji/meki stil) od drugih tehnika?  Odgovor leži u jednoj veštini – to je mogućnost „prijanjanja /držanja i nastavljanja praćenja.“ Prijanjanje/držanje se odnosi na kontakt sa protivnikom na mekan i nesuprotstavljajući način i održavanje te veze uz obostrano kretanje (blokiranje nadolazeće sile protivnika rezultuje u odbijanju protivnika i onemogućava prijanjanje uz protivnika). Nastavljanje praćenja se odnosi na „predavanje sebe i praćenje protivnika“  uz konstantno praćenje protivnikovog kretanja i promena kretanja u cilju održavanja kontakta.  U ovakvim situacijama, konstantno se prati aktivnost i namera  protivnika i traži se prilika za „spajanjem“ i vođenjem centra dovodeći ga na taj način pod kontrolu.


Neko može da pita „Uz šta mi tačno prijanjamo/spajamo se?  Jesu li to protivnikove ruke?  Torzo?“  Odgovor je da se prijanja uz protivnikov centar gravitacije – predeo karlice.  U Tai Chi Chuanu se ovo retko kad postiže direktnim kontaktom kakav, na primer, imaju rvači koji kontrolišu protivnikov centar primenjujući „medveđi zagrljaj“. Najčešće će se kontrola gravitacionog centra tražiti preko kontakta sa protivnikovom rukom i/ili gornjim delom tela, koristeći ih kao poluge za upravljanje centrom. U cilju zadržavanja kontrole protivnikovog centra, tačka kontakta sa protivnikom se može često menjati kao rezultat  samog kretanja. Sposobnost  prijanjanja, praćenja i kontrole protivnikovog centra u pokretu se razvija kroz različite vežbe lepljivih ruku u svim stilovima Tai Chi Chuana.


Tehnike Tai Chi Chuana su uglavnom orjentisane na hvatanje i kontrolisanje protivnika (grappling). Iako se kroz ovaj trening trenira udaranje svim delovima tela, broj čisto napadačkih  tehika je mnogo manji od tehnika hvatanja i kontrolisanja u koje spadaju guranje, povlačenje, uvrtanje, čišćenje, korišćenje poluga, bacanje i obaranje. Takve tehnike su osmišljene da kontrolišu gravitacioni centar protivnika i izbace ga iz ravnoteže.


Borbene tehnike/energije  Tai Chi Chuana – 13 pozicija


Sve tehnike Tai Chi Chuana su kombinacije energija 8 Tehnika: odbijanje(Peng/Pang), uvrtanje unazad i u stranu (Lu/Loi), pritisak (ji/đai),  guranje (an/on), čupanje (cai/kai), cepanje/deljenje (lie), lakat (zhou) i udarac telom (kao).


U najširem smislu, energija odbijanja(Peng) se može primeniti na celo telo. To je energija koja nastaje kao rezultat pravilnog položaja i opuštanja koje Tai Chi Chuan borcu daje fleksibilnost i pokretljivost  koje su potrebne za borbu. U užem smislu, energija odbijanja obezbeđuje elastičnost i održava težinu/silu – kao što mekana i fleksibilna voda održava na sebi masivno plovilo.


Uvrtanje unazad i u stranu (Loi) je energija koja sklanja nadolazeću silu sa strane i unazad – kao kružna vrata koja se okreću oko svog centra.


Pristisak (Đai) jeste sila koja potiče iz zemlje naviše i odbija protivnika unazad, na sličan način na koji kamenčić odskače ukoliko ga bacimo na zategnutu kožu bubnja.


Guranje  (On) je energija koja usmerava pritisak naniže – poput sile koju koristimo kada se podižemo rukama sa ivice bazena.


Čupanje (Kai) je energija iznenadnog pokreta naniže – pokret sličan branju jabuke sa drveta.


Cepanje/deljenje (Lie) je energija udvajanja sile koja se primenjuje u paralelnim ali suprotnim pravcima što prouzrokuje rotaciju oko centra – primer može biti okretanje volana sa rukama postavljenim sa strane volana.


Lakat (Zhou) je odbijajuća sila celog tela fokusirana na lakat – pomislite na zatvaranje vrata laktom dok su vam ruke pune.


Udarac telom (Kao) je odbijajuća sila celog tela fokusirana na neki deo trupa – uglavnom je to rame.


U Tai Chi Chuanu, pored 8 energija, postoji i 5 principa kretanja – kretanje unapred, unazad,  u levu i desnu stranu kao i  zadržavanje centralne pozicije.  Ovih 8 energija i 5 principa kretanja čine čuveni „prvu formu“ Čang San Fenga od 13 pozicija.

7 Sept 2009

Chi u Tai Chi Chuanu

Misterija stvorena oko Chi-ja(Qi, Ki...) jeste jedna od većih obmana u svetu borilačkih veština, naročito u svetu Tai Chi Chuan-a. 

Kako bih objasnio šta se podrazumeva pod Chi-jem, makar u našem sistemu vežbanja, moramo se vratiti 4000 godina unazad u Kinu. Iako predstavljaju jednu od najstarijih civilizacija, većina naroda koji je živeo u to doba je bio nepismen ili polupismen. Javljaju se poteškoće u objašnjavanju pojmova i svi fenomeni se objašnjavaju putem slikovitih prikaza-slike, ideogrami, pesme-a sve u cilju boljeg shvatanja prirode i čoveka. 

Princip dualnosti, širom poznat kao Yin/Yang, je sveprisutan, te se i čovek i njegova priroda uklapa u tu šemu. Ono što je karakteristično za čoveka jeste da pored tela(Yang princip), poseduje i um ili duh(Yin princip). Kinezi su smislili genijalan način da predstave stvaranje nematerijalnog(um, duh, Yin) od strane materijalnog(telo,hrana,Yang) i dobijamo sledeći simbol za Qi:
gde gornji simbol predstavlja vazduh ili paru(Yin) dok donji predstavlja pirinač(Yang).
Kako bi stvari bile malo jasnije, ovde je predstavljena  suština kao i dualnost pojma Chi-unošenjem hrane i vode dolazi do procesa stvaranja energije za funkcionisanje tela i uma. 

Chi predstavlja kod istočnjaka mnogo stvari - vazduh, krv, limfu ali i životnu energiju i snagu. Kontrolisanje i stvaranje Chi-ja je za neku drugu priču, te ću se zadržati, za sad, samo na objašnjenju pojma i razlozima mistifikacije.

Potenciranje "mekoće" u Tai Chi Chuanu  proizilazi iz jednog od principa  veštine  i Taoizma, da opušteno i meko prevazilazi(moć) stegnutog i čvrstog(mišića). Upotrebom sile, napadač se nesvesno prepušta i sili inercije koju njegovo telo ima, i koju praktikant veštine može da upotrebi kako bi se odbranio-princip sličan u mnogim drugim veštinama. U takvim situacijama se primenjuje princip skretanja protivnika i korišćenja njegove težine.
"Magična" odbacivanja sparing partnera od strane majstora Tai Chi Chuan-a se objašnjavaju usmeravanjem Chi-ja kroz njihove ruke, noge, ramena itd. te kad student to pokuša da uradi i ne uspe dobije objašnjenja tipa "Chi ti nije dovoljno jak" i slično bez daljeg objašnjenja.

Tajna  odbacivanja i guranja jeste u primenama Fa Jing(iznenadni brzi udarci, poput biča) i Chin Na(poluge i hvatanja) tehnika i nema veze sa magijom i vatrenim loptama iz prstiju! 

Mnogi instruktori će potencirati Chi kao izvor moći nad učenicima ni ne govoreći o tehnikama koje koriste kako bi nekog bacili, odgurnuli ili nešto slično, stvarajući na taj način oreol "nedodirljivosti" i iluziju "vladanja nevidljivom silom". Učenici, željni da dostignu taj nivo, ili dostignu makar deo "moći" instruktora, ostaju hipnotisani i po nekoliko godina na istom nivou na kome su bili zato što im instruktor ne otkriva šta se, u stvari dešava. 

Usled pojave mnogo instruktora i razvodnjavanja veštine, sve se više potencira  zdravsteni aspekt Tai Chi Chuan-a koji se može dobiti i jednostavnim Qi Gong vežbama, vežbaju formu koja izgleda lepo na oko ali ili bez primene unutrašnjih principa ili sa loše protumačenim principima veštine, formu koja dovodi do stagnacije.

Sledeći put ću pisati o kontrolisanju i stvaranju Chi-ja, Push/Sticky Hands kao i o razlici između sportskih i tradicionalnih formi Tai Chi Chuana.

30 Aug 2009

Radionica "Umetnost pokreta Tai Chi Chuana i Qi Gong"

Radionica  "Umetnost pokreta Tai Chi Chuana i Qi Gong", Sirogojno, Viva sport centar, 29. avgust 2009.


24 Aug 2009

Otvoreni trening Snake Style Tai Chi Chuana...

...odrzan prosle subote.

Skoro dva sata Qi Gong dinamickih i staticnih vezbi, vezbi disanja i relaksacije, kao i demonstracija forme i "Lepljivih ruku". Sve u svemu, upravo ono sto oni koji nisu imali dodira sa Tai Chi Chuan-om i treba da vide. Nakon Otvorenog casa na red je dosao i regularan trening, sa malo ozbiljnijim rasporedom i vezbama - opet zagrevanje uz pomoc Qi Gong vezbi, cela forma, forma sablje i "Lepljive ruke" za kraj.

Nakon treninga Schweppes + 'ladna moka i druzenje...

Bese dobar dan :)

21 Aug 2009

Disciplina, tvrdoglavost ili inat - odaberite sami

Cemu ovakav naslov?

Stvar je jednostavna - da bismo napredovali u bilo kojoj disciplini/sferi interesovanja moramo da posedujemo izvesnu dozu upornosti iza koje stoje razliciti pokretaci. Od prirode nasih pokretaca/motivacije zavise i nasa dela, kao i rezultati.


Prvog dana septembra prosle godine sam počeo da svaki dan upražnjavam deo treninga Tai Chi Chuana - Chi Kung/Qi Gong/Zhan Zhong - i bio sam resen da u narednih 100 dana treniram svaki dan. Tih 100 dana se pretvorilo u sedmomesecni svakodnevni trening koji je bio prekinut organizacijom seminara Snake Style-a u martu i odlaskom na seminar Master Bob Boyd-a u aprilu.

Rezultati svakodnevnog treninga i upornosti su bili vise nego dobri - sve ono sto se ocekivalo od treninga Chi Kung-a se i ostvarilo - veca smirenost, stabilnost, otpornost, izdrzljivost, snaga... Sve je tu. Izvodjenje forme se umnogome poboljsalo i osecao sam svoje telo bolje nego ikad.

Stari majstori su govorili da bez svakodnevnog rada nema uspeha. Navescu izjavu velikog majstora macevanja, Mijamoto Musasija : "Vezbati 100 dana je disciplina, vezbati 1000 je doterivanje!"

To je jedna od izjava koje su mi stalno negde "u glavi" i  koje me teraju da sve vise radim i otkrivam lepote ove vestine. Danas je 52. dan drugog dela sledecih 100 dana treninga, s tim sto sada treninzi sadrze pored Chi Kung-a i svakodnevni rad na Tradicionalnoj formi i formama sa oruzjem.

13 Aug 2009

Back to Reality

Povratak sa Tare i nije bio bas pozeljan. Covek moze da ostane tamo poprilicno dugo i da mu ne bude dosadno - ukoliko mu to posao, porodica, adikcija na internet guzvu i ostale stvari dozvole... Evo nekoliko fotografija, tek da vas zelja mine...






Jezero Perucac




Bocni vodopad reke 365





Pastrmke u reci 365





Chi Kung na izvoristu Ladjevci



Vodopad reke 365

6 Aug 2009

Trening na planini

Da, pravi treninzi se odrzavaju u prirodi. Tako cu i ja iskoristiti priliku i otici na Taru, jednu od najlepsih planina u Srbiji, i uzivati u cistom vazduhu, Zaovinskom jezeru .. . Slike sa mini-odmora nakon povratka :)

4 Aug 2009

Treninzi Snake Style Ip Family Tai Chi Chuana

Treninzi Snake Style TCC-a se održavaju u Resavskoj 28 u Beogradu.

Termini treninga su:

velika sala od 19 do 20h - ponedeljak, sreda i petak

srednja sala od 18 do 20h - subota

http://www.plesnicentar.com/

11 May 2009

Snake Style Tai Chi Chuan

Dragi svi,

iako je TCC poprilično stara veština, mi koji je praktikujemo moramo koristiti i moderna sredstva komunikacije kako se ovo znanje ne bi izgubilo... Ovo će biti prvi u nizu postova, i predstavljaće i vrstu ličnog dnevnika treninga.

Do sledećeg kuckanja...